KATALOG ROŚLIN - ROŚLINY LIŚCIASTE

Barwinek pospolity
Vinca minor

Płożąca, wieczniezielona krzewinka z długimi pełzającymi pędami, rosnąca do 10 - 30 cm wys. i 50 cm szer. Liście ciemnozielone, błyszczące i skórzaste. Kwitnie niebieskimi kwiatami w V i VIII. Jedna z najcenniejszych roślin okrywających glebę pod konarami drzew.


Barwinek pospolity "Argenteovaerigata"
Vinca minor


Płożąca, zimozielona krzewinka osiągająca do 10 - 30 cm wys. i 50 cm szer. Liście jasnozielone, białożółto obrzeżone i pstre, błyszczące i skórzaste. Kwitnie na niebiesko w maju i sierpniu.


Barwinek pospolity "Ilumination"
Vinca minor

Płożąca, zimozielona roślina o skórzastych liściach koloru żółtego z ciemnozielonymi, nieregularnym obrzeżem. Fioletowoniebieskie kwiaty pojawiają się w kwietniu - maju, a także latem. Idealna roślina okrywowa, na skarpy, murki i do pojemników.


Bukszpan wieczniezielony
Buxus sempervirens
Zimozielony, wolnorosnący, gęsty krzew, czasami wyrastający w małe drzewo. Osiąga od 2 do 4 m wys., zwykle strzyże się go do dużo mniejszych rozmiarów. Liście skórzaste, owalne, lśniące , ciemnozielone. Podstawowa roślina do formowania niskich żywopłotów. W miejscach nasłonecznionych wskazana osłona przed słońcem na przełomie zimy i wiosny.


Berberys Julianny
Bereris julianaeKrzew zimozielony osiągający ok. 1,5 m wys. Liście skórzaste 4 - 8 cm długości, ciemnozielone z licznymi kolczastymi ząbkami. Kwiaty żółte w maju i lipcu.


Berberys Thunberga "Atropurpurea"
Bereris thunbergiiCiernisty krzew o pokroju kopulastym, osiągający 1,5 m wysokości. Liście purpurowoczerwone. Kwiaty żółte, V. Owoce czerwone. Nadaje się na żywopłoty, szpalery i do zestawień kolorystycznych.


Irga błyszcząca
Cotoneaster lucidus


Wyprostowany krzew ze sztywnymi pędami, osiągający 2 m wys. Liście ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty różowawe, V - VI. Owoce czarne, kuliste. Toleruje wszystkie rodzaje gleb. Odporny na mrozy. Doskonale znosi cięcie. Podstawowe zastosowanie to formowane żywopłoty.


Irga pozioma
Cotoneaster horizontalis


Krzew z prawie poziomymi pędami i charakterystycznymi, podobnymi do ości ryby, rozgałęzieniami, osiągający 1 m wys. i podwójną szerokość. Błyszczące ciemnozielone liście, przebarwiające się jesienią na czerwono. Kwiaty biało-różowe, pojawiające się w VI. Owoce czerwone, długo pozostają na krzewie. Polecana do ogrodów skalnych, na murki i skarpy.


Irga radicans "Eichholz"
Cotoneaster radicans


Krzew z pełzającymi gęsto rozgałęzionymi pędami, zimozielony, dorastający do 25 cm wys. i 2 m szer. Liście błyszczące, ciemnozielone, jesienią przebarwiające się na pomarańczowo. Kwiaty białe, V - VI. Owoce pomarańczowoczerwone. Doskonała roślina okrywowa.


Juka karolińska
Yucca filamentosa

Roślina o mieczowatych sztywnych liściach zebranych w gęste rozety wys. do 70 cm. Kwiatostany wys. do 150 cm, w VII-VIII, z wieloma kremowymi zwisającymi kwiatami w kształcie dzwonka.


Mahonia pospolita
Mahonia aquifolium
Zimozielony krzew z wieloma wyprostowanymi pędami, osiągająca 1 m wys. i szer. Liście grube, kolczastoząbkowane, ciemnozielone, błyszczące. Kwiaty w wyprostowanych gronach, żółte, IV - V. Owoce czarnoniebieskie, kuliste. Liście używane do bukietów.


Mahonia rozesłana
Mahonia repens

Niski krzew do 40 cm wys. o liściach zimozielonych z podziemnymi rozłogami i pokładającymi się pędami. Odporna na mróz, doskonała roślina okrywowa.


Runianka japońska "Green Carpet"
Posychandra terminalisRoślina zimozielona ścieląca się po ziemi, o bardzo wolnym wzroście. Tworzy kobierce do 20 cm wys. Liście gładkie, błyszczące, zielone, zebrane w rozety na końcach pędów. Kwiaty nieduże, białe w wyprostowanych kwiatostanach, V. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, pod osłoną wysokich drzew, tworząc duże plamy.


Trzmielina Fortune'a "Emerald Gaiety"
Euonymus fortunei

Zimozielony krzew, ze ścielącymi się pędami. Na otwartym terenie osiąga wys. 25 cm. Liście szarozielone o białych obrzeżach. Może rosnąć pod koronami dużych drzew, gdzie tworzy zwarte dywany. W osłoniętych miejscach może wspinać się na drzewa, ściany, kamienie do ok. 2 m wys.


Trzmielina Fortune'a "Emerald'n Gold"
Euonymus fortunei

Niski, zimozielony krzew o pokroju wyprostowanym osiągający 40 cm wys. i podwójną szer. Liście ciemnozielone z żółtymi obrzeżami. Może rosnąć pod koronami innych drzew i wspinać się na wys. ok 3 m.


Trzmielina Fortune'a "Interbolwi"
Euonymus fortunei

Zimozielony krzew o prostych liściach. Tworzący okrywowe grupy, nie wyższe niż 30 cm. Liście na zew. ciemnozielone z dużą intensywną, biało-żółtą plamą po środku. Można go sadzić pod koronami drzew, na które się wspina.


Wierzba całolistna "Hakuro-nishiki
Salix integra

Krzew o ciekawym zabarwieniu liści i kulistej koronie. Lubi cięcie. Na wilgotnym i słonecznym stanowisku może osiągnąć 3 m szer. Młode liście różowe, potem biało-zielone, pędy brązowoczerwone. W III-IV, tuż przed rozwojem liści pojawiają się drobne bazie.


Złotokap pospolity
Laburnum anagyroides

Wysoki krzew lub małe drzewo, o wzniesionych, wyprostowanych gałęziach, osiągający 4 m wys. i 2 m szer. Liście ciemnozielone, potrójne. Kwiaty złocistożółte, motylkowe, w zwisających luźnych gronach do 20 cm dł. V-VI.